„Żywa Korona Maryi” na 300-lecie koronacji Jasnogórskiej Ikony

2016 – 8 września – 2017 to rok jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi. Miało to miejsce w 1717 r. Korony przesłał papież Klemens XI. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem

Dziś pragniemy ukoronować Maryję już nie złotymi koronami, ale naszym ewangelicznym życiem. Św. Ireneusz mówił: „Chwałą Boga [jest] żyjący człowiek”. Aby tak się stało potrzeba nam nawrócenia. Dlatego też chcemy złożyć Maryi nasze duchowe dary – to one najbardziej ukazują, czy Maryja króluje w naszym życiu.

Na czas tego wielkiego świętowania pragniemy zaproponować kilka kroków w kierunku Maryi:

okoKrok 1: Daj się zobaczyć Maryi.

Maryja postanowiła skomunikować się z nami przez Obraz. Możemy zrobić to samo. Włóż w kopertę i prześlij na Jasną Górę zdjęcie swoje lub swojej rodziny. To my tworzymy Żywą Koronę Maryi – oblicza nasze i naszych bliskich, a w nich całe nasze życie i nasza historia wypisana na twarzach. Nasze pragnienia, przeżycia, szczęcie i cierpienia widoczne w naszych oczach. Chcemy być obliczem Maryi! Twoje zdjęcie umieścimy w Kaplicy Matki Bożej podczas modlitwy Apelu Jasnogórskiego, a następnie w Sali Ojca Kordeckiego na Jasnej Górze, tak abyś mógł je odnaleźć, gdy w pielgrzymce przybędziesz do Matki. Będzie to symbol, że Twoje życie zapisane jest w Sercu Maryi!

KROK 2: Złóż duchowy dar MaryiKrok 2: Złóż duchowy dar dla Maryi.

Na Jasną Górę prześlij nie tylko swoje sfotografowane oblicze, ale wraz z nim ofiaruj Maryi swoje serce. Na odwrocie zdjęcia napisz, jaki duchowy dar pragniesz złożyć Matce Bożej. Niech będzie on świadectwem pragnienia przemiany życia. Ofiaruj Maryi coś najpiękniejszego – może będzie to spowiedź po wielu latach, może to być pojednanie z kimś z kim jesteś w długim konflikcie, może postanowienie porzucenia alkoholu, narkotyków, pornografii…, a może to coś co codziennie będzie Cię motywować do nawrócenia – np. 10 różańca, czytanie Pisma Świętego, duchowej lektury… codzienne małe zwycięstwa – składają się na coś wielkiego, pięknego, wielki kosz duchowych diamentów dla Maryi, prowadząc do wielkiego zwycięstwa. Duchowe dary mogą też być pięknym wyrazem miłości ofiarowanej Maryi każdego dnia.

Znajdź coś dla siebie – coś co od siebie możesz ofiarować Maryi.

obrazKrok 3: Weź Maryję do siebie.

W odpowiedzi na Twój duchowy dar wypisany w Twoim sercu i na odwrocie nadesłanego na Jasną Górę zdjęcia, prześlemy Ci wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej (wielkości A4), jako znak, że jesteś Diamentem w Żywej Koronie Maryi. W ten sposób wprowadź na nowo Maryję do swojego domu, rodziny, życia. Złóż w Jej dłonie swoje sprawy i życie. Niech stanie się Królową Twego życia!

diamentKrok 4: Diament z Korony. Złap kontakt z Maryją.

To Dobra Nowina dla Ciebie od Maryi z Jasnej Góry. Pobierz aplikacje na smartfon, a codziennie tuż przed 21.00, czyli godziną Apelu Jasnogórskiego, będziesz otrzymywał maryjną myśl, która pozwoli Ci nawiązać głębszą relację z Matką Bożą. Będą to motywy na nowo dające nam nadzieję i inspirujące do nawrócenia. Będziesz mógł na nią odpowiedzieć codziennym duchowym darem dla Maryi, koronując Ją swoim przemieniającym się sercem. Do aplikacji dołączona jest funkcja komentowania myśli dnia, tak byśmy dzielili się swoją wiarą i wzajemnie ubogacali.

Maryjne inspiracje wysyłają Paulini z Jasnej Góry. Ich autorami są m.in. o. Stanisław Jarosz, o. Adam Czuszel, ks. Rafał Jarosiewicz, o. Michał Legan, ks. Artur Godnarski, s. Tomasza Potrzebowska… Aplikacja jest darmowa.

aparatKrok 5: Zdobądź dla Maryi nowy kontynent.

Kontynentem tym jest Internet. Podbijmy go dla Maryi! Zbudujmy ogromną Mozaikę Maryi Jasnogórskiej wysyłając swoje zdjęcia w formie elektronicznej wraz z darem duchowym dla naszej Matki. To kolejny sposób, poprzez który pragniemy dać świadectwo o królowaniu Maryi w naszym życiu. Ukończona Mozaika zaistnieje w Internecie oraz umieścimy ją na Wałach Jasnogórskich.

To my chcemy być Żywą Koroną Maryi – nasze życie, przemienione serca i oblicza. Św. Paweł mówił: „Wy jesteście naszym listem, pisanym w sercach naszych, listem, który znają i czytają wszyscy ludzie” (2 Kor 3,2).

Poprzez stworzenie Mozaiki Wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej z nadesłanych drogą elektroniczną zdjęć pragniemy wyrazić, że chcemy być Obliczem Maryi. Nadsyłanie zdjęć połączone jest ze składaniem duchowych darów dla Matki Bożej – bo tylko nasze starania o przemianę życia według Ewangelii mogą być prawdziwym diamentem w Koronie Maryi. Pamiętaj: nie tylko zdjęcie, ale nade wszystko duchowy dar! Akcja zbierania zdjęć do mozaiki rozpocznie się w maju 2017 roku.

 

Swoje zdjęcie (w formie papierowej) możesz zostawić osobiście na Jasnej Górze w Sekretariacie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej (dziedziniec klasztorny) lub w Jasnogórskim Centrum Modlitwy Zawierzenia (naprzeciw Hall Św. Józefa), albo wysłać na adres:

Żywa Korona Maryi,

Jasna Góra

ul. O. A. Kordeckiego 2

42-225 Częstochowa

 

Ważnym jest aby do zdjęcia dołączyć adres nadawcy oraz oświadczenie o treści: Oświadczam, że zapoznałem/-am się z regulaminem akcji „Żywa Korona Maryi – część pierwsza” i akceptuję go oraz posiadam zgodę wszystkich osób widocznych na zdjęciu na uczestnictwo w akcji (tekst Regulaminu dostępny na stronie: http://koronamaryi.pl/regulamin/) z własnoręcznym podpisem Uczestnika (oświadczenie można również pobrać z www.koronamaryi.pl).

 

Kard. Franciszek Macharski powiedział kiedyś: „My wszyscy jesteśmy przeznaczeni do tego, aby być diamentami, choć Bóg wie lepiej niż my, ile w nas jest pęknięć, skaz i węgla, które trzeba szlifować”. Bądź Diamentem w Żywej Koronie Maryi!